czwartek, 1 czerwca 2017

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Wokół jednej fotografii sprzed 80 lat


Ustanowiony w 1954, przez ONZ, na świecie obchodzony jest od 1955. W Polsce świętowano od 1950 - w dniu 1 czerwca. Wiele krajów ma inne zwyczaje; we Francji jest jednocześnie Dniem rodziny (6.01). W Japonii dziewczynki i chłopcy świętują oddzielnie (3.03 i 5.05). W Brazylii 12 października, a w Australii w pierwszą sobotę lipca. W niektórych państwach na ten Dzień trzeba czekać do 20 listopada.

Tak więc mały Zygmunt nie obchodził Dnia Dziecka. Tego rodzaju radosnym i gromadnym świętem dla dzieci, choć nieporównywanie skromniej fetowanym, stawała się dopiero Komunia. Z okazji Komunii dostawało się wówczas piękny, nowy strój, być może, sporą torbę słodyczy i zdjęcie od fotografa. Same uroczystości odbywały się w trakcie tygodnia, zatem odmiennie niż obecnie. 
Ile lat mógł mieć wtedy mały Musio zwany Pegazikiem? pewnie osiem. Także w Krakowie, który wiele rzeczy robi wszak na opak, w międzywojniu do szkoły szły 7-latki. On sam ongi uczęszczał do Szkoły Podstawowej św. Wojciecha przy placu Biskupim.

W którym to mogło być Kościele? Skoro mieszkał wówczas przy Krowoderskiej 19. pewnie był parafianinem pięknego, zabytkowego św. Franciszka Salezego mieszczącego się na rogu Krowoderskiej i owego placu Biskupiego. Za kilka lat, wraz z rodzicami i siostrą. przenieśli się do nowiutkiej kamienicy kilka numerów dalej. Odtąd widok z okna na tamten Kościół, na Klasztor oraz... ogrody Sióstr Wizytek towarzyszył mu codziennie. 

To wynika z przyglądania się jednej fotografii? Nadspodziewanie wiele wynika. 



Wiele ważnych wydarzeń w życiu Molika związanych jest z wiosną. 
To wczesną wiosną, kwietniem, sprowadzono Go na Świat.
Gdy odchodził, szóstego czerwca.... wiosna pozostała.

Zdjęcie komunijne na tle portretu autorstwa Francesco Galli

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna strona, polecam bardzo ze swojej strony https://zsz.swiebodzin.pl/ witrynę z artykułami ogólnotematycznymi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Alternatywna historia Polski Świata - w komentarzach -
    https://niezaleznatelewizja.pl/index.php/2021/03/02/nasze-rodowody-fundacja-swiadomosc-ziemi-mariusz-brzoskowski/#comments

    OdpowiedzUsuń