środa, 6 lipca 2011

Spotkanie w Puzzlach

Kawiarnia Tajne Komplety przy Przejściu Garncarskim 2 powstała gdy; Instytut Grotowskiego oddał część swoich pomieszczeń przy Przejściu Żelaźniczym a fryzjer i inni z Garncarskiego wyprowadzili się. Długi czas aby pobyć tam, popracować czy posmakować spokojnego klimatu trzeba było przejść wokół. Z nastaniem ciepełka problem zniknął. Klub-kawiarnia dostępna jest z obu stron, obie pary drzwi Instytutu otwierają się wprost na Komplety. Nasze Przejście jest wąskie, letnia kawiarenka szerokości stolika zagląda wprost do okien. Z drugiej strony jest szerzej i zielono, tam ogródek jest okazalszy. To tam, na II piętrze są "Puzzle" gdzie cały tydzień, o 15.00, można było porozmawiać na tematy około-Brave.

Dziś Puzzle gościły artystów skupionych wokół Rezy Mazandaraniego. Zainteresowanych spotkaniem zgromadził się spory tłumek. Także dziennikarze, bo okazuje się - Grupa narobiła w mieście już niemałego szumu. Spotkanie trwało godzinę a goście musieli podołać istnemu gradowi pytań. Spróbuję pokrótce podsumować tematy, które najczęściej poruszano.

- Muzykę komponuje Reza,  - nieliczne teksty są b.stare,  - poezja dotyczy głównie spraw: niespełnionej miłości (o spełnionej nie ma przecie co gadać) przekazywanych językiem bynajmniej nie-ezotopowym, przekazywanych wprost.
- Tylko 2 muzyków ma studia muzyczne (szef i skrzypek) podjęte, nie koniecznie z powodu tradycji rodzinnych czy silnego imperatywu (pchającego 'od dziecka').  - Pozostali muzycy są samoukami (nomen omen) z 'tajnych kompletów'.  - Istnieje żelazna zasada; nauczyłeś się - ucz innych. Skrzypek gra od 10 lat, poza tym, zgodnie z żelazną zasadą - uczy, i jest lutnikiem.
Bębnista obserwował innych na ulicy i też tak chciał, wibrafonista - podobnie. Jak widać; 'uczyły ich' własne zdolności do obserwacji i determinacja.

Pani Solistka, rodem z muzykującej rodziny od dziecka wiedziała, że muzyka to coś dobrego. W sposób naturalny zaczęła śpiewać i uczyć inne panie. Panie, bo kobietom można śpiewać jedynie 'na użytek domowy', i oczywiście nie w koedukacji. Muzykowanie + koedukacja = grzech śmiertelny.
Muzycy, owszem, koncertują i nagrywają lecz... legalne to nie jest. Mają studia nagrań i możliwość dystrybucji, ale, - po cichutku jedynie, - i tylko w ościennych krajach. Oczywiście bez Pani Solistki. Ich nagrania są popularne w każdym, nawet europejskim kraju; wszędzie tam, gdzie populacja persów jest dostatecznie duża. A w Polsce? w Polsce jest przecież nieliczna.  - W Europie są po raz pierwszy,  - Wrocław im się bardzo podoba  - Do Europy trudno się dostać, ale gdyby mieli zapewnienie wiz, czemu nie.  Na to odezwali się zapaleńcy, z tych co byli na obu koncertach (twierdząc przy okazji, że to niesamowite, bo każdy z nich był zupełnie odmienny) - Owszem! podejmą starania.

Na moje pytanie, jak to możliwe; przy takich obostrzeniach przyjechali na Brave? Powiedzieli: nikt u nich nie wie "co i kto". Ale, ale, mówię, jest internet, a w nim wszelkie informacje, są ich nagrania, zdjęcia (w tym z Panią), są szczegółowe terminy pobytu. Czy, wobec tego, nic im nie grozi?  - Raczej nie, chyba nikt się tym nie interesuje.
- A czy byli kiedyś w więzieniu z powodu przekonań lub muzykowania etc. - Nie, nie byli. A więc, proszę Państwa, może 'idzie wiosna' - nawet do Iranu.

Mając nadzieję, że ta 'szczególna relacja' cokolwiek Państwu wyjaśniła, obiecuję c.d.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz