piątek, 27 września 2013

Renata Jasińska-Nowak i jej wkład w Europejski Dzień Języków

                             W 2013 roku, we Wrocławiu, odbywa się w terminie
                                          20 - 27 września 

Historia Polski, historia polskiego języka i naszej kultury to już ponad 1000 lat. By zapoznać wszystkich, mówiących tak wieloma językami, europejczyków z najistotniejszymi wydarzeniami w dziejach kraju Mieszka Pierwszego - Alice Renard, przewodnicząca International Friends of Wrocław podjęła się syntezy historii Polski w postaci wykładu, który odbył się 24.09.13 w Domu Europy.

Działo się w tym wrześniowym tygodniu we Wrocławiu baaardzo wiele. Dzieje się nadal. Prawie nie do wiary, bowiem łącznie to około 55 różnorakich zdarzeń związanych wyłącznie z EDJ. Nie sposób ich wymienić czy choćby omówić zatem polecam stronę, wystarczy na nią rzut okiem by zrozumieć co mam na myśli: http://edj.wroclaw.pl/index.php/2013/09/

Jaki związek z Dniem Języków ma Pani Dyrektor Teatru Arka - Renata Jasińska, jego założycielka (1993), aktorka, reżyserka i scenarzystka. Nie wyobrażam sobie życia bez teatru, tak twierdzi. A jest to oryginalny teatr, teatr który wypracował swój własny język bo obok zawodowych aktorów, po szkołach teatralnych, grają w nim także aktorzy 'niepełnosprawni'. 
Uważam, że dzisiejszy teatr powinien spełniać trochę taką rolę religijno-terapeutyczną. Jestem uczennicą Molika, wyrosłam na teatrze Grotowskiego i przesiąkłam jego wielkością; mówiła w wywiadzie przeprowadzonym przez Agatę Brzóskę  http://teatrarka.pl/pl/text,127.html

To właśnie Teatr Arka uświetnił swoim przedstawieniem - Bal u Hawkinga - zakończenie obchodów Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu (7 min.). 


                              
"Bogata i wyjątkowa wizja balu odbywającego się w głowie jednego z największych żyjących geniuszy" napisano w Musical Theatre Network, gdy w Edynburgu, na 45 Festiwalu FRINGE widzowie mieli możliwość oglądania spektaklu 11-krotnie. Spektakl, 3-krotnie, prezentowano również londyńskiej publiczności. Na scenie ARC THEATRE.
Ten geniusz to Stephen William Hawking, w którego życiu spiętrzyły się konieczności opracowania komunikacji werbalnej na wielu płaszczyznach. Pustosząca organizm choroba i dziedzina nauki niedostępna większości śmiertelników. Jak go zrozumieć, jak o nim opowiedzieć w teatrze, jak przeprowadzić ten zamysł mając do dyspozycji określony zespół wykonawców. W tym teatrze okazało się to możliwe. Samo miejsce jest niezwykłe. Tuż przy głównym, gwarnym deptaku miasta skromna siedziba ukryta w wąskiej uliczce. Wszystko pachnie tam teatrem z naszych dziecięcych wspomnień. Skrzypią kręte schody i drzwi, a przytulna widownia z całkiem sporą sceną obiecują odkrycie tajemnic. Magiczne miejsce, zaglądajcie tam koniecznie.

Renata Jasińska, laureatka tegorocznej Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, której wręczanie odbywa się na uroczystej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Można by o niej mówić i mówić. Dla zainteresowanych informacje nie wszystkim znane choć zamieszczone; na stronach Jej Teatru http://teatrarka.pl/pl/text,62.html czy (uwierzcie) w Encyklopedii Solidarności  http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Renata_Jasi%C5%84ska-Nowak

Serce rośnie mi i rośnie gdy mogę propagować równie budujące opowieści o Mieście, a szczególnie o jego Wybitnych Mieszkańcach.

2 komentarze:

 1. Co za szaleństwo! Tydzień języków - zauważyłam, że bardzo się sprężyły instytucje (czy towarzystwa) propagujące język chorwacki i rumuński. Czyli że przełamano hegemonię języków popularnych. Moje ulubione tytuły imprez (bo do tytułów się ograniczę z racji bycia poza centrum świata) to: "Polski dla Włochów i włoski dla wszystkich" oraz "Nie taka Rumunia straszna jak ją malują" :)

  Świetne wywiady z Renatą Jasińską. Nie znałam jej dotąd. A może uda mi się coś zobaczyć, bo w tym roku będę bywać we Wrocławiu.
  Ma Molik szczęście do Uczniów. A oni do Mistrza. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. tamaryszku, będziesz bywać we Wrocławiu? Już się cieszę, pewnie uda nam się znaleźć coś dla ducha w ARCE.
  Fajne jest też 'Jasne, że klar' uczące niemieckiego w wersji Austriaków - tylko przy ładnej pogodzie!
  Ja też mam szczęście do niegdysiejszych stażystów Z.M. Dzięki nim "Świat śpiewa" (spotkanie z międzynarodową piosenką, czyli każdy śpiewać może).

  OdpowiedzUsuń