Ażeby zrozumieć fenomen muzyki Macieja Rychłego trzeba cofnąć się o lat trzydzieści. Muzyk, pisarz i wędrowiec - studiował i wykładał psychologię na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Pewnego dnia wyruszył w drogę szukając spotkań i brzmień. Przeszedł Karpaty aż do Bałkanów, ucząc się nowych sposobów grania od artystów ludowych. W 1982, z bratem Waldemarem, założyli Kwartet Jorgi i zaczęli tworzyć - muzykę zielonej fali, opartą początkowo na brzmieniach polskich i ukraińskich, później również celtyckich i afrykańskich. Korzystali z dorobku jazzu i muzyki klasycznej. Poszukiwania muzyczne rozszerzyli, z czasem, o wątki brzmień Egiptu, Grecji czy Huculszczyzny. Osobnym rozdziałem w życiu Macieja jest rekonstrukcja instrumentów, w tym wczesnośredniowiecznych czy antycznych. Od 1990 poświecił się muzyce, w całości, zajął się m.in. pracami nad oprawą muzyczną słynnych Metamorfoz Gardzienic.
Na blogu nowicy, niemal rok temu, ukazał się post "Gardzienice - Metamorfozy - Music of Acient Greece (2000)" opowiadający szczegółowo o muzyce, której fragment zaprezentowałam powyżej http://nowica.blogspot.com/2012_01_01_archive.html
Od kilku lat współpracuje z Teatrem Pieśń Kozła, ostatnio przy projekcie opartym na sztuce A. Czechowa - Wiśniowy Sad. Właśnie ten Teatr zaprasza na koncert Macieja i Mateusza Rychłych - Muzyka z Obrazów będący jednym z projektów Kwartetu Jorgi.
Projekt polega na instrumentalnym 'rozkodowaniu' wybranych dzieł malarstwa europejskiego. Artyści tworzący ten projekt muzyczny dążą do precyzyjnego wyprowadzenia dźwięku z obrazu; nie zaś swobodnej impresji na temat epoki, z której dzieło pochodzi. Będziemy więc świadkami rozszyfrowywania utrwalonych w malarstwie polskim, i europejskim, zapisów nutowych z różnych epok. Usłyszymy zatem, m.in., - melodię uwiecznioną przez Hieronima Boscha na pośladkach nieszczęśnika w dziele Piekło Muzykantów, - polską muzykę narodową odczytaną z portretu Izabeli Czartoryskiej, autorstwa Giuseppe Marchiego, - niderlandzkie menuety Edwarda Colliera oraz burdonową muzykę francuskiej tawerny zapisaną przez Jeana-Baptiste'a Oudry'ego.
Wybieram się 14 grudnia, godz. 20, Wrocław, Purkyniego 1
Wykonawcy: Mateusz Rychły (gitara, cister)
Maciej Rychły (flety, dudy, sierszeńki)
Więcej o projekcie http://www.rozstaje.pl/maciej-rych322y-poland---prowadzenie-koncertoacutew.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz