piątek, 2 grudnia 2011

Double Exposure, Vol. 2

Nowa muzyka na dawnych instrumentach. Studio Na Grobli 30/32.     1-2.12.11. g.19

To przedsięwzięcie to nowość większa od wielu uważanych i okrzykniętych tym mianem. Wrażenie niezapomniane mimo życia wśród i z- muzykami-filharmonikami, kameralistami, śpiewakami, mimo osłuchania i oswojenia (jak sądziłam). 

Zawartość tego drugiego Double Exposure nawiązuje do renesansowych form instrumentalnych: mamy ty fantazję, ricercar, suitę tańców i chaconnę. Poszczególni kompozytorzy odpowiadają za 'swoje' odcinki, ale całość jest kreacją zbiorową - podróżą na terytorium dawnych brzmień - choć bez cytowania i bez stylizacji (to nie dawne tańce i melodie!). Dawne brzmienia i rytmy mogą się okazać zaskakująco świeże, a dawne formy - doskonale przydatne do współczesnego myślenia muzycznego i dzisiejszej ekspresji. Dlatego też połączone zostały z elektroniką, znakiem współczesności, a zarazem medium, które przy dzisiejszej technologii stało się niezwykle giętkim i bardzo uczłowieczonym narzędziem.  Równie współczesne jest współistnienie zapisu i improwizacji, formuły i wyobraźni - coś, co - paradoksalnie - zagubiła znaczna część muzyki dwudziestowiecznej - Rafał Augustyn.

Fantazja na wiole, dudy, liry, cytry, flety, rogi, trombity, dzwony, perkusję, elektronikę i inne instrumenty oraz głosy mówiące i śpiewające. 
INSTRUMENTY DĘTE, STRUNOWE I KLAWISZOWE: Maciej Kaziński 
ŚPIEW, INSTRUMENTY PERKUSYJNE: Agata Zubel 
INSTRUMENTY KLAWISZOWE, ELEKTRONIKA, KONCEPCJA, NARRACJA I KIEROWNICTWO: Rafał Augustyn 
INSTRUMENTY KLAWISZOWE I DĘTE, ELEKTRONIKA: Cezary Duchnowski 
INSTRUMENTY PERKUSYJNE: Karol Papała 

"Double Exposure" – Vol.2 to druga odsłona projektu łączącego artystów z różnych sfer. W pierwszej (2003–2004) kompozytorom i wykonawcom ze sceny „klasycznej-współczesnej“ towarzyszyli jazzmeni: Piotr Baron, Piotr Dziubek i Piotr Wojtasik.Tym razem główną postacią jest Maciej Kaziński - znawca muzyki dawnej i tradycyjnej, multiinstrumentalista, członek Scholi Teatru Węgajty i Orkiestry Czasów Zarazy, szef festiwalu „Pieśń naszych korzeni“ w Jarosławiu. Towarzyszą mu: Agata Zubel - światowej klasy śpiewaczka i kompozytorka, jej partner w duecie „ElettroVoce“, czołowy polski specjalista od muzyki elektronicznej i multimediów - Cezary Duchnowski, a także wszechstronny wirtuoz-perkusista - Karol Papała. Całością kieruje kompozytor, krytyk muzyczny i organizator - Rafał Augustyn. 
Większość wykorzystanych instrumentów pochodzi z kolekcji - Macieja Kazińskiego, dołączono do nich także wybrane „eksponaty“ z ogromnego zbioru dzwonków - Ewy i Jacka Kolbuszewskich, a także współczesne narzędzia muzyki elektronicznej. Całość projektu nawiązuje do dawnych form instrumentalnych – nie w postaci stylizacji lecz poprzez sięgnięcie do tych pokładów wolności i inwencji, które nowsza muzyka profesjonalna zagubiła, a które wskrzeszają dzisiejsze działania muzycznego pogranicza. Jest to więc, pod każdym względem muzyka dnia dzisiejszego. 



Agata Zubel: śpiew, instrumenty perkusyjne, Cezary Duchnowski: instrumenty klawiszowe i dęte, elektronika



Rafał Augustyn: kierownictwo, koncepcja, narracja, instrumenty klawiszowe, elektronika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz