poniedziałek, 8 lipca 2013

9. edycja Brave Festival "Zaginiony rytm" 7 - 12 lipca 2013

W kręgu Koreańskich rytuałów i ceremonii.
Jedność tradycji zaklęta w rytmie - CHEONG-BAE.
Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Prezydent Wrocławia.
           Otwarcie  7 lipca 2013 g.19   IMPART Wrocław
To apogeum fantastycznej zabawy; publiczność szalała okazując aplauz na wszelkie sposoby. Fertyczne brawa, śpiewy, śmiechy, okrzyki, wyklaskiwania i wytupywania porywających rytmów przetaczały się przez salę, a może nawet niosły echem wzdłuż pobliskiej Odry.

          Wielkie Święto - "Przeciw wypędzeniom z kultury" - rozpoczęte. 

W tym roku Festiwal odbywał się, i odbywał się będzie, nie tylko we Wrocławiu. BRAVE KIDS, edycję 2013, gościły już, i gościć będą : Puszczykowo, Łódź, Warszawa i Krośnice. Wczoraj, dzieciaki ze wszystkich stron świata zaprezentowały swój entuzjazm i możliwości, inaugurując koncert otwarcia. 

Przed nami jeszcze 6 dni koncertów, spektakli, filmów, warsztatów i spotkań. Przy wielu zdarzeniach, w Programie, zamieszczono informację - wstęp wolny.

Za wstęp na pozostałe, trzeba sypnąć groszem. Nie żałujmy, również w tym roku dochód ze sprzedaży biletów wesprze działania - organizacji charytatywnej ROKPA - która prowadzi działalność pomocy ubogim dzieciom z Azji i Afryki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury.

Miejsca, w których będziemy spotykać się we Wrocławiu:

- klub festiwalowy Mleczarnia, P. Włodkowica 5 
- DCF, J. Piłsudskiego 64 
- Synagoga Pod Białym Bocianem, P. Włodkowica 7
- Scena przy Wzgórzu Polskim, Purkyniego, m.in. Królewscy Bębniarze z Burundi !!
- Teatr Pieśń Kozła, J.E. Purkyniego 1

Szczegółowy program: http://www.dcik.pl/wydarzenie/0,0,8939,brave-festival-2013-zaginiony-rytm/

Cheong-bae założono w 2001. Siłą i pasją zaprezentowaną przez młodych wykonawców spektaklu (kombinacja rytuału, muzyki szamańskiej, tańca i akrobatyki) można by zasilić niejedną elektrownię. Lekkością i poczuciem humoru natomiast, zarazili wszystkich widzów, tłumu reporterów nie wyłączając. W naturalny bowiem sposób zatarli granice pomiędzy sceną a widownią, wciągając nas do udziału w spektaklu. Nie przesadzę gdy powiem - staliśmy się jednością. Kilkoro z widzów stało się wręcz wykonawcami, biorąc odważnie i z wielkim sukcesem udział w pokazie. 

Spektakl składał się z kilku części. 
- Pierwsza, zatytułowana 'Wspólny Dźwięk' zawierała elementy szamańskiego rytuału Binari. 
- Druga to 'Dźwięk chmury' - tancerze w regionalnych nakryciach głowy prezentowali buddyjski taniec Gim Cheonbukchum z towarzyszeniem bębnów Janggu. 
- Trzecia - prezentacja dźwięków tradycyjnych instrumentów perkusyjnych (Shoi - dzwoneczek, Jing - duży dzwonek, Janggu - bęben dwustronny, Bhook - bęben). 
- Czwarta - to prezentacja szamanów z różnych regionów kraju. 
- Piąta - spontaniczny taniec ludowy będący mieszanką elementów szamanizmu koreańskiego i buddyjskiego. 
- Finałowa część - która poderwała nas wszystkich na nogi, to niezwykle zaprojektowana synergia wszystkich składowych stylu Yeon-hee. Wielobarwne odgłosy bębnów, wspaniała choreografia precyzyjnych muzyków-tancerzy, kolory, światła; wyrafinowana, na najwyższym poziomie wykonawczym zaprezentowana 'inżynieria dźwięku i ruchu'. 

Niezapomniany wieczór, również ze względów towarzyskich. 
Takich wieczorów i dni będzie jeszcze wiele, przybywajcie gromadnie, piękna pogoda lipcowa - w pakiecie. Mam zapewnienie organizatorów :)
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz