środa, 28 sierpnia 2013

"Głos i ciało" we Wrocławiu, 1998, kwiecień, 6 - 11

To był ciekawy rok.
= 31 marca Polska podjęła rozmowy akcesyjne z Unią Europejską  = 25 kwietnia wszedł w życie Konkordat  = 6 stycznia odcięto głowę posągowi Syrenki w kopenhaskim porcie    = 7 września dwaj studenci,  L. Page i  S. Brin założyli Google.
= 26 lutego wystąpiło całkowite zaćmienie słońca, jasno świecił natomiast - Ośrodek Grotowskiego. Zaprezentowano wówczas (tuż przed warsztatem Głos i Ciało) w dniach 3 - 5 kwietnia 1998 Wystawę zatytułowaną: "Wielki polski dramat romantyczny w Teatrze 13 Rzędów i Teatrze Laboratorium", wg projektu Jerzego Gurawskiego i w realizacji Barbary Bergner-Kaczmarek.                     
 


Wracajmy do stażu. Uczestników było 17,  zajęcia odbywały się w godz. 16.30 - 20.00.
Tak wynika z dokumentów, którymi dysponuję. Oto oni:

Jerzy KASZUBA, 44 letni pedagog z Sieradza. Od lat uważany za mistrza kreującego cudowny świat - w swoim Teatrze Cieni. W sieci można znaleźć zdjęcia z jego realizacji. Wiedzę przekazuje szkoląc w dziedzinach; plastyki ruchu, wykonywania rekwizytów z formą masek kaskowych i cieniowych, gry z ekranem cieniowym oraz tworzenia etiud.

Tomasz MARSZAŁEK, 21 letni aktor z Wrocławia. Współpracował z teatrem Te-o-ka, nie stronił od spektakli ulicznych. Nigdy nie ćwiczył głosu, a jak twierdził, potrzebował tego. Jednym z głośniejszych spektakli Teatru, w którym wystąpił, jest Tercet opracowany na podstawie scenariusza filmowego Andrzeja Mularczyka. Prowadzi zajęcia z technik teatru lalkowego.

Sylwia GÓRA-WEBER, 22 letnia studentka PWST Wrocław, borykała się z problemami z głosem, z którymi nie mogła sobie poradzić wiele lat. Jednak udało się, najwyraźniej; jest uznaną aktorką teatralną i filmową. W swoich CV powołuje się na kilkukrotną pracę nad głosem z Z. Molikiem (1996 i 2000) ...co nie jest szczególnie częste.
Współpracuje, w ramach Fundacji Teatru BOTO (Sopot), ze znaną także na tym blogu - Małgorzatą Szczerbowską. Śpiewa !

Ewa GŁOWACKA-FIEREK, 30 latka z Poznania. M.in. muzyk. Była na stażu również w poprzednim roku, pragnęła kontynuować praktykę. Pisałam o niej (12.06.13).

Marta WALDERA, 25-letnia studentka PWST z Wrocławia. Zafascynowana 'metodami Grotowskiego nad ciałem i głosem'. O udział w stażu zabiegała wielokrotnie mając problemy 'ze świadomością głosu'. Aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Paweł PAWLIK (poprzednio w '96 - 17.03.13), kulturoznawca (Uniwersytet Wrocławski), aktor, muzyk, reżyser, animator kultury, autor sztuk, elektryk i akustyk. Pracując z dziećmi wiejskimi szukał metod pracy nad głosem, do wykorzystania w teatrach dziecięcych. Zgłosił kłopoty z niskim rejestrem głosu, głosem 'w ruchu' i przy współdziałaniu z instrumentem. Był w trakcie podyplomowych studiów w PWST Wrocław (Reżyserię Teatru Dzieci i Młodzieży). Prezes Akademii Wyobraźni, współtwórca metody animacji społeczno-kulturalnej. Związany z Te-O-Ka.

Alicja KUROWSKA, 39 letnia psycholog z Wrocławia. Pragnęła rozwijać możliwości ciała i głosu. Wykładała w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy SKiBA (Wydz. Bibliotekarski, Biblioterapia; zajęcia z psychoterapii i psychologii społecznej).

Jolanta BANAK-NOWAK, 42 lata, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Prowadzi konsultacje z zakresu techniki i wyrazistości wymowy dla menadżerów, polityków i dziennikarzy. Absolwentka PWSFTviF oraz Podyplomowego Studium Wymowy (Akademia Teatralna Warszawa). Pracuje także w ZPSM II st. im. F. Chopina w Warszawie (zajęcia z dykcji i fonetyki).

Magdalena MILECKA,  24 letnia studentka z Wrocławia. Doskonaliła ciało i głos. Związana z Te-O-Ka. Współtworzyła wieloletni projekt edukacyjny Cygańskim wozem do Krainy Baśni. Projekt edukacji kulturalnej dla dzieci romskich. Związana z Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka, Teatrem Dla Trzech Generacji i Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. 

Ewa PIOTROWSKA (poprzednio w '96 - 17.03.13) była wówczas w trakcie pisania pracy dyplomowej na Wydz. Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Na staże zgłaszała się pragnąc zdobywać nowe doświadczenia teatralne. Reżyser, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru "Baj" w Warszawie. Laureatka wielu nagród: "Młoda Polska", Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej (dwukrotnie), "Lauru Dembowskiego" (przyznawany przez ZASP), "Gloria Artis - Zasłużony Kulturze".

Gabor CSETNEKI, reżyser, choreograf, pedagog, performer, krytyk teatralny i filmowy, organizator wycieczek (!), dyrektor Theatre of the Wings.  Wielokrotnie pisał, starając się o miejsce na stażu. Mówi o sobie 'gonię złotego jelenia, a przynajmniej jego cień'. Pracuje w całej Europie, prowadzi też staże no-verbal communication. Powyżej rozmowa i workshop w Marsylii.

Maria HAYES, artystka i pedagog, bada wpływ łączenia technologii cyfrowej z tradycyjnymi praktykami obserwacyjnymi rysunku, zwłaszcza podczas występów na żywo  http://www.mariahayes.info/ 

Marta MARZEC, studentka polonistyki w Warszawie. W Liceum (Białobrzegi) współpracowała z Grupą Teatralną "Wyraz". Odbyła staże w Gardzienicach i Węgajtach. Zainteresowana teatrem, pogłębieniem świadomości ciała, szukająca pobudzających i rozwijających przeżyć.

Maria Ksenia KLIMCZYK, 20 letnia studentka z Tych. Współpracowała z Teatrem BELFEgoR. Odbyła staże: aktorskie i reżyserskie, interpretacji poezji klasycznej oraz taneczne. Reżyserowała spektakl studencki „Awans” wg Redlińskiego. Pragnęła rozwijać umiejętności, szukała nowych możliwości rozwijających głos. Interesowały ją spotkania z ludźmi z pasją teatralną. Spotyka wielu pasjonatów i przeprowadza z nimi wywiady, które publikuje choćby w periodyku miasta Tychy.

Agnieszka MACIEJEWSKA (NOWACKA), 21 lat, studentka, Wrocław. Członek Stowarzyszenia Twórczego Teatr (96-98). Teatr Usta Usta Republika w Poznaniu. Niezwykle oryginalne zjawisko !

Joanna SŁUPSKA, 21 lat, absolwentka Liceum Plastycznego w Zamościu, współpracująca z Teatrem Performer (Zamość). Interesował ją rozwój osobisty i głosu. W 2004 zrealizowała dyplom w zakresie grafiki na Wydz. Artystycznym w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykłada (m.in.) historię filmu animowanego w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu.

I ostatnia dziś uczestniczka stażu w 1998 r.:

Urszula GOTOWICKA, obecnie aktorka, artystka kabaretowa i instruktor teatralny. Urszula pomaga bawić się świetnie i uśmiechać się; Teatr Dziecięcy DRAMMA MIA / Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz