czwartek, 21 listopada 2013

Wrocław, 17-22 kwietnia 2000. Cz.3

Z przeglądarki wyskoczyło towarzystwo paleontologi! gdy sprawdzałam rodzaje aktywności Marcina Rudego w Teatrze - Bred in the Bone. Szczęśliwie to nie Marcin jest obiektem badań. To on pomaga badać i poszerzać możliwości i warsztat; jest cenionym liderem warsztatów koordynacji pracy w przestrzeni i z partnerem. Tak więc praca na stażach "Głos i Ciało" miała na niego wpływ ewidentny. Zastana przestrzeń oraz interakcje z partnerem są w metodzie - GiC esencją.

Od 2000 związany z Teatrem Pieśń Kozła; ostatni projekt w jakim brał udział to "Pieśni Leara" (2012/13). Również z najnowszych wieści; dwa lata temu wraz z Alexandrem Zeldin'em, w East15 Acting School w Londynie, stworzyli Idiots Company.
Absolwent filozofii  (Uniwersytety Łódź i Wrocław) i studiów podyplomowych w Manchester Metropolitan University School of Theatre - gdzie rocznikowi 2004/05 pomagał poszerzać umiejętności Zygmunt.
On sam, Marcin M., na MA in Acting prowadził później zajęcia.
W 2000 miał 25 lat, odbył już wiele szkoleń 'głosowych i ruchowych'. Wciąż jednak miał problemy z głosem musiał więc pracować nad warsztatem nadal.

Napisał wówczas, że chce poznawać nowych ludzi i ekscytuje go możliwość wspólnej pracy ze znakomitym pedagogiem i aktorem Grotowskiego.

Marcin Krawczyk, aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, scenarzysta i reżyser. Kochał i uprawiał sport; w 2008 wziął udział w programie Gwiazdy Tańczą na Lodzie. Gdy podjął studia na wrocławskiej PWST uczęszczał też na treningi na AWF. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii A. Wajdy. Gdy trafił na warsztaty do Zygmunta Molika miał 22 lata.
Co osiągnął? Najlepiej by sam opowiedział, skoro potrafi to robić... tak dowcipnie  http://www.jolalipka.com/marcin_krawczyk/marcin_krawczyk.html 

Maja Wojciechowska, 20 letnia studentka PWST we Wrocławiu. Nie zadowalał jej oferowany na uczelni system nauczania. Chcąc stworzyć 'teatr wyobrażeń' współtworzyła w Katowicach Amatorski Teatr GART. Pragnęła rozwoju głosu i ciała - najważniejszych elementów w pracy aktora. Brała więc udział w kolejnych happeningach ulicznych, plenerach plastycznych i warsztatach np. w Studio Art-Play, w Gardzienicach czy w Teatrze Pieśń Kozła.
Po studiach zaangażowała się w krakowskim Teatrze Lalki i Aktora PARAWAN. Zdobywane latami doświadczenia zaowocowały niespodzianie, bowiem Maja-aktorka to obecnie manager i agent w Agencji Aktorskiej Studia Filmowego

Janusz Szczygiełek, 29-letni aktor z Krakowa w 2000 ukończył studio aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W tym czasie grał: Roberta w 'Wesołych Kumoszkach z Windsoru' w Teatrze Powszechnym czy Syna Hrabiego w 'Traktacie o marionetkach' w Teatrze Narodowym. Nim przyszedł na zajęcia "Głos i Ciało" odbył szkolenia m.in. w Laboratorium Głosu Olgi Szwajger i OPT Gardzienice. Jak widać poznawał kolejne metody pracy z głosem, a może...szukał jeszcze skuteczniejszych ?
Co u niego słychać? zdobył nagrodę aktorską XV edycji Festiwalu Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?" w Elblągu. I tu mój ślad się urwał. Być może goszczą go teraz zagraniczne krainy, pod łatwiejszym do wymówienia nazwiskiem?

Opowiadając o stażu odbywającym się w ówczesnym Ośrodku Grotowskiego w 2000, wypada napisać i o innych przedsięwzięciach, które się tam chwilę później wydarzyły, a które rzutują na to co i dziś dzieje się w Instytucie Grotowskiego.

- Z Le Groupe de la Veillee przyjechał, z Montrealu, Teo Spychalski - jej reżyser i kierownik artystyczny. Grupa powstała w 1974, a założył ją Gabriel Arcand gdy podekscytowany wrócił ze stażu, z Wrocławia.
Zbigniew-Teo w 1967 obronił pracę magisterską na temat Teatru Laboratorium, na UMK w Toruniu (polonistyka i teatrologia). W Laboratorium zaczynał jako stażysta i teatrolog - gdy powstawały Ewangelie i Apocalypsis. Od 1972 prowadził - Studio Międzynarodowe dla stażystów zagranicznych, - od 1975 działania parateatralne w Ostrowinie. Współdziałał z Grotowskim przy pracach przygotowawczych do Teatru Źródeł, uczestniczył w wyprawach na Haiti i do Meksyku. Miał niebywałą umiejętność błyskawicznego, w trakcie kilku dni zaledwie, nauczenia podstaw języka polskiego nawet najbardziej egzotycznego stażystę! Od 1982 mieszka w Kanadzie (zdjęcie 1986).

    27 - 29 kwietnia 2000 - Le Groupe wystawiła we Wrocławiu
    Wyznanie Stawrogina na podstawie Biesów F. Dostojewskiego 

    19 - 20 maja 2000 - odbyło się Sympozjum
    "Recepcja twórczości J. Grotowskiego w Rosji"

A niebawem w IG reminiscencje rosyjskie w kolejnej odsłonie


Wspólnoty artystyczne w Rosji: studia, kolonie artystów, stowarzyszenia twórcze, salony. Semestr 2013/ 2014


Dr hab. Katarzyna Osińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz