poniedziałek, 9 czerwca 2014

Acting Therapy

                       
Rena Mirecka, Zygmunt Molik, członkowie Laboratorium (w tle), fot. A. Paluchiewicz 

Mianem Acting Therapy Zygmunt Molik określał także swoje indywidualne staże, na przestrzeni 5-6 lat po '75. Z początkiem lat osiemdziesiątych nazwę prowadzonych warsztatów zmienił - Głos i Ciało lub Voice and Body - na potrzeby prac za granicą.
Dla przypomnienia dodam; pracę z głosem Molik rozpoczął wiosną 1962 by wspomóc aktorów macierzystego Teatru (wówczas jeszcze 13-Rzędów z siedzibą w Opolu) w problemach z głosem, oddechem i artykulacją przy pracach nad Akropolis. 2.01.1975 przy Laboratorium we Wrocławiu powstała Poradnia Terapii Zawodu, której został kierownikiem. Poradnia oferowała poradnictwo w dziedzinie techniki aktorskiej aktorom spoza Teatru. Liderami Pracowni zostali (oprócz Zygmunta, oczywiście) Rena Mirecka, Stanisław Ścierski i Antoni Jahołkowski.


Jesienią 1976 do Wrocławia przyjechali przedstawiciele francuskiej wytwórni Cinopsis by w dniach 16-29 XI zarejestrować materiały do filmu obrazującego prace stażowe w ramach Acting Therapy. Realizatorami filmu, który niebawem powstał, byli Pierre Rebotier i Jean Sejaud.

Od jakiegoś czasu w Instytucie Grotowskiego trwają prace nad digitalizacją wyjściowych materiałów do filmu. To ciekawe, choć mają już niemal 40 lat, udaje się odzyskiwać ich pierwotny kształt. Fragmenty tych materiałów sukcesywnie zamieszczane są w sieci, są już do wglądu. Jak dotąd są bez dźwięku, w zamian, obraz w kolorze wciąż jest w świetnym stanie;  http://www.grotowski.net/mediateka/wideo/acting-therapy 

Szczególnie polecam te kadry, na których można zobaczyć Z.M. z bliska
                                                 3.2,  4.1,  4.2,  4.5.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz