sobota, 27 września 2014

Ghislaine, Ducio i czerwona sukienka

  Czerwone: sukienka i buty to dlatego, że były Święta, jeśli się nie mylę 2001/2002

  Mina trochę znużona, bo działo się, jak to w trakcie rodzinnych zjazdów, bardzo wiele
            Z okazji Świąt, w posiadłości "Sakountala" w Chamigny sur Marne 
gościła cała rozległa Rodzinka

"Sakountala" to na część spektaklu "Siakuntala" Teatru 13-rzędów, którego premiera miała miejsce w Opolu, także w grudniu, w 1960 roku.  http://www.grotowski.net/encyklopedia/siakuntala

W 'Siakuntali' mieszka dwójka pierwszych, w Paryżu, organizatorów staży Zygmunta. 
Ghislaine de Roux i Ducio Berio. Nigdy dotąd nie miałam okazji przedstawienia tych wspaniałych, ciepłych ludzi, choć Zygmunt zawdzięczał im doprawdy wiele. Oprócz współpracy połączyła ich oddana przyjaźń, przetrwała lata, do końca.

Dlaczego Sakoutala, doprawdy nie pamiętam. Ghislaine i Ducio spektaklu (raczej) nie widzieli. Być może zauroczyły ich spektakularne zdjęcia, które Zygmunt mógł im prezentować, gdy z Teatrem gościł w Paryżu ("Akropolis" X '68). Być może, wtedy właśnie, w Laboratorium zakochawszy się po uszy (zobaczywszy "Księcia Niezłomnego" w VI '66) - tak pięknie nazwali podparyską posiadłość ?


Życiorys Ducia mógłby zafrapować niejednego zbieracza sensacyjnych wątków, lecz zaświadczam, to człowiek z tych, co to do rany przyłóż. Rok wcześniej, nim powstały powyższe zdjęcia, chciał nam zrobić przyjemność i z włoskiej podróży przywiózł wyszperaną w antykwariacie grafikę. Bardzo był zawiedziony gdy Włocławek nad Wisłą okazał się nie być Wrocławiem nad Odrą.


Rycina ma napisy francuskie i polskie. Włocławek nad Wisłą (P o l s k a) Gubernia Warszawska. Rys z natury Napoleon Orda. Lit w lit M. Fajansa w Warszawie. W opisie: Miasto założone przez Władysława II (1139-1148) i nadane Biskupom Kujawskim. Napadane często przez Pomorzan, Prussów i Krzyżaków. Katedra z Kruszwicy tu była przeniesiona r. 1159. Kościół Katedralny zniszczony został przez Jana kr. Czeskiego posiłkującego Krzyżaków r. 1329 – po odbudowaniu w r. 1340 staraniem Bis. Macieja z Golańczewa, zrabowany przez Krzyżaków r. 1431. Biskup Kujawski w razie śmierci Prymasa tytułował się Interrex, sejmy zwoływał i króla koronował.

Oryginał bardzo podobnej grafiki znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej:  http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=229167&from=publication

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz