piątek, 17 kwietnia 2015

Edson Manoel de Oliveira Filho

Prezes i redaktor naczelny é realizações editora e livraria w Sao Paulo     (wymawiajmy - sew pawlu - drodzy rodacy) http://www.erealizacoes.com.br/ 


- 8.05.2012 wydał, w tłumaczeniu na portugalski, anglojęzyczną książkę Zygmunta Molika i Giuliano Campo (zatytułowawszy ją: Trabalho de Voz e Corpo)

- pół roku temu, tłumaczoną z kolejnych języków, książkę Ludwika Flaszena Grotowski & Company. Źródła i wariacje.
O wydarzeniu związanym z książką Flaszena, cytując jej fragment, pisałam, zainteresowanych zachęcam do lektury (2.11.2014). Nie bez powodu; wydana sumptem Instytutu Grotowskiego zaczyna zbierać laury; bowiem najświeższą informacją tyczącą tej książki jest decyzja Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, które nominowało ją do nagrody: za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych - w 2014 roku. Wręczenia nagród można spodziewać się już niebawem, 23.04.15, w IT im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Trzymamy kciuki.

Edson Filho - nieprzypadkowo jest dziś gościem bloga o Zygmuncie Moliku, jest wszakże jego stażystą odbywszy 2-tygodniowe szkolenie, w maju 1986, w Paryżu. Na potwierdzenie tego faktu - 1.03.2011 - przesłał mi kopię obszernej informacji o ówczesnym stażu, m.in. tę, którą udostępniam poniżej skoro przetrwała ćwierć wieku.

Organisation L'ENFANCE de L'ART - Ghislaine de ROUX, 39 rue de l'Arbalete 75005 Paris

Zajęcia odbywały się we współpracy z AFDAS (20, rue Fortuny 75007 Paris), z którą to Agencją Zygmunt współpracował już na stałe, w trakcie swoich regularnych, 30 lat trwających pobytów w Paryżu. Zmieniali się jedynie organizatorzy, a o kilkorgu z nich wspominałam wcześniej, przy okazji zamieszczania wielu innych informacji o naszych paryskich pobytach i stażystach. Dziś, z przyjemnością, przedstawiam tę pierwszą z tych wspaniałych osób - Ghislaine de Roux.


Edson Manoel de Oliveira Filho nie tylko u Molika szlifował talenty, był również adeptem w ODIN Teatret, zatem wydaje także książki E. Barby. "A Arte Secreta do Ator" (1991) doczekała się w Sao Paulo już 6. edycji. W języku polskim wydano ją; w Instytucie Grotowskiego (2005)-Sekretna sztuka aktora. Słownik antropologii teatru.
Toteż mamy już możliwość przeczytania, w rodzimym języku, przemyśleń Barby i Flaszena, czekamy jedynie na Molika. Jest (we wciąż) niedalekich planach, pod tytułem Głos i Ciało. Zygmunt Molik w rozmowie z Giulianem Campem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz