poniedziałek, 9 maja 2011

Making Tomorrow's Theatre

http://www.bruford.ac.uk/
Dziś mogliśmy podziwiać Rose Bruford College (Kent). O samej szkole nie ma co opowiadać, załączony link powie wszystko. Jak widzę te budynki, sale, mnogość programów - to tylko popłakuję w mankiet. Wiem, że jesteśmy młodą demokracją, samoświadomość obywatelską mamy w powijakach, brakuje pieniędzy (nawet na zamiecenie ulic i chodników). Wiem, ale tęgie licho bierze.

Na początek dnia zaskakująca informacja: Szkoła z Moskwy nie przyjechała. I pewnie nie przyjedzie. Ktoś o czymś zapomniał, czegoś nie dopełnił. Tamtejsza dyrekcja zadecydowała; skoro nie wszyscy mogą jechać - nie pojedzie nikt. Cóż ...za niewymuszona solidarność. Tyle tylko, że sporo pieniędzy wylądowało w błocie, a studenci moskiewscy stracili, choćby, możliwość warsztatów z innymi grupami. No i my wszyscy straciliśmy przecie. A ciekawość była wielka;  mity wszak krążą o rosyjskiej szkole kształcenia aktorów.

Zanim Anglicy pokazali spektakl Instytut Grotowskiego zaprezentował swój produkt - Polish Theatre Perspectives; anglo-języczny periodyk poświęcony naszym wielkim mistrzom teatru.

Redakcję tworzą: Jamieson Duncan (University of Exeter), Adela Karsznia (Uniwersytet Wrocław), Tadeusz Kornaś (Uniwersytet Jagielloński) oraz rzesza cała wspaniałych naukowców.

A wracając do College z Kent. Grupa radosnych studentów przygotowała nam wiele niespodzianek. Począwszy od rączek-jak-żywe, wynurzających się znienacka z kopczyków piasku... by dać się spacyfikować przy pomocy łopaty. Było tam wszystko; burleska, Monty Python, dell arte, Fellini i Kantor, niby cyrk i niby balet. Grały: pianino, skrzypce, wiolonczela i bębny, była elektronika. Śpiewano, tańczono i recytowano. Pyszniły się ansamble i solówki. Zaserwowano doprawdy setki pomysłów, a wszystko zmieniało się w niewiarygodnym tempie. Fruwały nawet stoły, krzesła, walizy i obrusy. Tylko nowiutki parkiet Studia Na Grobli cichutko płakał pod nieoczekiwanym naporem ekstremalnych doznań. A na Sali, ponad nim, wybuchały śmiechy, dym walił, piach chrzęścił i wiatry wiały...

English version   http://www.polishculture.org.uk/theatre/news/article/the-polish-theatre-perspectives-project-307.html   - The Polish Theatre Perspectives                                                                                                                                                         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz