sobota, 10 października 2015

KIERC, PRZEŚLUGA, AMEJKO

9.10.2015 - w dniu 94. urodzin Tadeusza Różewicza, podczas uroczystej Gali we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, ogłoszone zostały wyniki konkursu dramaturgicznego wtw://strefy kontaktu 2016.
ZWYCIĘZCAMI ZOSTALI:  Bogusław Kierc, Malina Prześluga 
oraz Lidia Amejko


Konkurs zorganizował Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z miastem Wrocław, które ufundowało nagrody – łącznie 100 tys. złotych.
Pierwszej nagrody nie przyznano. Dwie drugie nagrody, w wysokości 35 tysięcy złotych, otrzymali Bogusław Kierc - za „Łzawe zjawy roku pamiętnego” oraz Malina Prześluga - za „Garnitur prezydenta”. Trzecią nagrodę, w wysokości 30 tysięcy, przyznano Lidii Amejko, autorce dramatu „Silesia, Silentia” [w jej imieniu nagrodę odebrała córka]. Nagrody ufundowane przez Miasto Wrocław wręczył wiceprezydent Wojciech Adamski.


WTW ogłosił konkurs aby inicjować twórczość dramatopisarską - w duchu wielkich wrocławskich autorów – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza – poszukiwaczy nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności.
W 2006 roku, na sześćdziesięciolecie Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Tadeusz Różewicz napisał: „Nowa sztuka powstaje przez wynalezienie nowej formy, nowego wyrazu, nowego języka i składni, nie przez składanie najszlachetniejszych deklaracji, nie przez angażowanie się w słuszne i jedyne poglądy polityczne, nie przez podpisywanie listów i protestów, nie przez składanie wyznań, że jesteśmy pełni najszlachetniejszych uczuć humanitarnych i humanistycznych. Twórca zaangażowany to twórca zaangażowany w walkę o nową formę”.

„Żyjemy w kulturze dotacji i grantów, artyści coraz częściej piszą na zamówienie. Tym razem pisali na zamówienie teatru, ale mieli pełną wolność. Chodziło o poruszenie wyobraźni. Powstały sztuki na zamówienie, ale nie pod dyktando – powiedział prof. Zbigniew Majchrowski, przewodniczący Jury, o utworach nadesłanych na konkurs.

Nagrody Wrocławskiego Teatru Współczesnego - w postaci realizacji tekstu na scenie - przyznawała komisja konkursowa w składzie: Marek Fiedor dyrektor naczelny i artystyczny, Ryszard Nowak zastępca dyrektora, Maryla Zielińska kierownik literacki, Anna Błaszczak sekretarz literacki.       
W 2016 roku, do repertuaru WTW wejdą: Garnitur prezydenta - Maliny Prześlugi, w reżyserii Cezarego Ibera 
oraz Silesia, Silentia - Lidii Amejko, w reżyserii Marka Fiedora.

Na czerwiec 2016 roku WTW planuje - czytania performatywne dramatów - wybranych spośród nadesłanych prac. 


Przed ogłoszeniem werdyktu widzowie obejrzeli krótki spektakl złożony z fragmentów nagrodzonych dramatów wyreżyserowany przez Cezarego Ibera. W pokazie wzięli udział aktorzy: Aleksandra Dytko, Renata Kościelniak, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Jolanta Solarz, Krzysztof Boczkowski, Radosław Kasiukiewicz [gościnnie], Marek Kocot [gościnnie], Krzysztof Kuliński, Michał Szwed, Krzysztof Zych oraz studenci wrocławskiej PWST: Anastazja Borkoniuk, Ewa Niemotko, Paulina Wosik, Michał Bajor, Grzegorz Karłowicz, Kacper Pilch, Kacper Sasin.

Projekt wtw://strefy_kontaktu 2016, w ramach którego odbył się konkurs, realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
Zdjęcia: Piotr Hawałej

Na podstawie materiałów prasowych przesłanych przez Tatianę Drzycimską, rzeczniczkę prasową WTW. Co nie oznacza, że na Gali mnie nie było :-) (Więcej - post poprzedni)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz