Wydarzenie z okazji 17. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego
Bardzo dawno powiedziano już, że prawdziwy sekret działania, wstąpienia i powrotu to ruch, który jest spoczynkiem.
J. Grotowski: Wędrowanie za Teatrem Źródeł, 1979
Luty/ February
Jedynie prawdziwe zakorzenienie dokonuje się poprzez sposób życia: jak żyjesz - oto gdzie i jak jesteś zakorzeniony.
J. Grotowski: Artysta w społeczeństwie współczesnym, 1975
Marzec/ March
Historia jest czymś wyjątkowo namacalnym, czymś, co się dzieje. Oczywiście jest to gra sił społecznych: przemocy i swobody, wojny i pokoju, koncepcji i marzeń.
J. Grotowski: O praktykowaniu romantyzmu, 1980
Kwiecień/ April
Wchodzimy w świat, aby przezeń przejść. Przechodzimy próbę świata, a świat jest miejscem prawdy. W każdym razie - świat powinien być miejscem prawdy.
J. Grotowski: Świat powinien być miejscem prawdy, 1979
Maj/ May
Kiedy słyszałem, że ktoś mówi, że robi teatr dla wszystkich, że teatr powinien być dla wszystkich zrozumiały, że to powinien być taki teatr, żeby każdy wychodził zainteresowany itd., miałem poczucie, że w tym wszystkim tkwi żałosne oszustwo i także - jakiś rodzaj terroryzmu.
J. Grotowski: Jak żyć by można, 1979
Czerwiec/ June
W dzisiejszym kontekście cywilizacyjnym trudno jest zrozumieć, że ważne może być doświadczenie procesu, a nie - jego produktu, rezultatu, że ważne może być dzieło-proces, a nie dzieło-produkt. Nigdy dość słów, aby to podkreślić.
J. Grotowski: Działanie jest dosłowne, 1979
Lipiec/ July
Sprawą sztuki jest wyprzedzanie życia; wyprzedzanie mądre, wyprzedzanie, które ogląda się na potrzeby chwili, na nawyki odbiorcze ludzi współczesnych.
J. Grotowski: Teatr a człowiek kosmiczny, 1959
Sierpień/ August
Wszystko jest muzyką, tylko nasz zgiełk nas do niej nie dopuszcza. Więc w sobie trzeba zainstalować ciszę - milczenie, aby móc być w podłączeniu. Aby nie zużyć tej percepcji i móc za nią iść, trzeba czasem milczenia, tak jak trzeba nam milczenia, aby wyjść ku słowu.
J. Grotowski: Wędrowanie za Teatrem Źródeł, 1979
Wrzesień/ September
Jeśli szukamy, jak ukryć się za formułami intelektualnymi, ideami, sloganami, to znaczy - jeśli z całym wyrafinowaniem kłamiemy każdej chwili, jesteśmy skazani na nieszczęście. Jeśli wszystko, co chcemy uczynić, zawsze jest tylko letnie, zawsze do pewnego punktu, zawsze "tak jak inni", zawsze po to, aby być akceptowanym, jesteśmy skazani na nieszczęście.
J. Grotowski: Odpowiedź Stanisławskiemu, 1980
Październik/ October
Kiedy słyszałem, że ktoś mówi, że robi teatr dla wszystkich, że teatr powinien być dla wszystkich zrozumiały, że to powinien być taki teatr, żeby każdy wychodził zainteresowany itd., miałem poczucie, że w tym wszystkim tkwi żałosne oszustwo i także - jakiś rodzaj terroryzmu.
J. Grotowski: Jak żyć by można, 1972Listopad/ November
W dziedzinie sztuki nigdy nie zdołamy sformułować ścisłych definicji i nie powinniśmy ich szukać.
J. Grotowski: Artysta w społeczeństwie współczesnym, 1975
Grudzień/ December
Nie można stale trwać przy tym, co już w rękach, w dłoniach, co się "sprawdziło", co nam dało chwałę. To przeszłość. Trzeba kontynuować i przygodę, i spotkanie z sobą i z innymi, nowe wyzwania, w każdym okresie życia.
J. Grotowski: Jak żyć by można, 1972
MOTTO, któremu wydawcy Kalendarza zawierzyli dwukrotnie, publikując je zarówno w maju jak i w październiku, zdaje się godne rozważań po dwakroć, tak wiosną jak jesienią...
Zdjęcia/ Photography Jan Krzysztof Fiołek (1957-2008)
Projekt/ Design: Lech Majewski
Copyright: Barbara Fiołek & Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Druk/ Printing: KID
Wyprodukowane dla/ Produced for KGHM Polska Miedź
ARTBANKINC Sp. z o.o.
MWW http://muzeumwspolczesne.pl/mww/kalendarium/wystawa/jerzy-grotowski-na-fotografiach-jana-krzysztofa-fiolka/
Piękne, chyba nastał dobry czas dla filozofów:) Przemawia do mnie chyba najbardziej to z grudnia...
OdpowiedzUsuńO tak, tak żyć by można (że zacytuję Grota). Więcej, tak żyć by trzeba. Filozofia nie zakazuje nikomu filozofowania, to jedyny kapitał ludzi, którzy mają za cały majątek... swoją inteligencję.
OdpowiedzUsuń