niedziela, 6 maja 2012

Wrocław, 4 - 10 maja 1992 r. Cz. II

Omawiany 1992 był drugim z kolei rokiem pracy w Ośrodku - Stanisława Krotoskiego;  ze względu na podobne brzmienie nazwisk, przez niewtajemniczonych, mylonego z Grotowskim. Funkcję Naczelnego pełnił od VI 1991 do I 2004. Dyrektorem Artystycznym i Naukowym był wówczas prof. Zbigniew Osiński.

     W tych majowych dniach fetowano - 35  lecie pracy artystycznej -
     bohatera niniejszego blogu - Zygmunta Molika

5 - 20 maja - Spotkanie z Zygmuntem Molikiem
- Pierwsza prezentacja filmu dokumentalnego ze spotkania Zygmunta Molika z zespołem Szkoły Sztuki  Dramatycznej Anatolija Wasiljewa (Moskwa)
- Wystawa Zycie i praca Zygmunta Molika" zaprojektowana przez Barbarę Kaczmarek
- Wydawnictwo okolicznościowe poświęcone Zygmuntowi Molikowi
- Warsztat aktorski

A. Wasiljew współpracuje z Instytutem od dawna; informacje można znaleźć na stronie IG. Film natomiast dostępny jest na stronie grotowski.net/ Performer 2/2011.  Zainteresowanym naszą pracą polecam - przegląd działań Instytutu Grotowskiego w 2010 http://www.grotowski.net/narzedziownia/kalendaria/instytut-grotowskiego/2010.

Trzymam oto w ręce okolicznościowe wydawnictwo i czytam własnoręczny wpis: Pontadera, 12 III 1992. Zygmuntowi Molikowi, znakomitemu artyście i pedagogowi teatralnemu - z miłością - Jego kolega, Jerzy Grotowski.


Czas na punkt 4. Programu Obchodów - warsztat aktorski Głos i Ciało - w maju. W części 1. nie zdołałam przedstawić wszystkich biorących udział w tym stażu.


    Halina Rasiak (Rasiakówna),  41 letnia aktorka Teatru Polskiego. Absolwentka PWSTTviF w Łodzi, w 1974 r. 
We Wrocławiu nikomu przedstawiać jej nie trzeba.  http://www.teatrpolski.wroc.pl/zespol/aktorzy/halina-rasiakowna


  Irena Kowalska, 27 lat, psycholog z Wrocławia. Odbywała staże w Brzezince czy w Teatrze Mimu GEST. Związana z Teatrem Misterium we Wrocławiu.

    Regina Jonach, z Austrii. Hamakom Theater im Nestroyhof Wien.

  Izabela Kopeć, 22 lata, studentka Wydz. Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Śpiewaczka operowa (mezzosopran), piosenkarka, kompozytor, producent muzyczny i... celebrytka. W 2008  wystąpiła w Eurowizji, w 2011 koncertowała z programem House Opera Diva.
Izabela Kopec
XII.11, 15 rocznica Fundacji Polsat. Suknia Riny Cossack.

O możliwość udziału w stażu ubiegało się kilkoro Rosjan. Zaakceptowano dwoje. Dokumenty, którymi dysponuję, są już często w opłakanym stanie. Choćby dlatego, że tak jak w tym wypadku, nie dość że pisane odręcznie cyrylicą to jeszcze przesłano je faksem. Tłumaczone na polski, cytowane w różnych miejscach i w różnych odsłonach nie gwarantują rzetelności podanych przeze mnie danych. Nazwiska podaję w wersji jaką uznałam za najbardziej prawdopodobną. Niestety, internet nie dostarczył żadnych potwierdzających informacji, choć próbowałam 'improwizować' co do pisowni.

    Jelena Taugobina, 24 lata, Petersburg
    Maria (Nela) Lubiencewa, 23 lata, aktorka, badaczka starych kultur, Kijów

Kolejnych dwoje ówczesnych maturzystów z Wrocławia. Oboje przygotowywali się do studiów dramatycznych i reżyserskich. Poznanie aktora Laboratorium uznali za ważne, z punktu widzenia przyszłej kariery. Uważali się już bowiem za aktorkę-amatora i reżysera-amatora. Młodość jest piękna!

    Joanna Keler, być może zmieniła nazwisko...

   Rafał Mateusz, początkowo (z trudem) znalazłam informacje o wyreżyserowanych, znakomicie ocenionych realizacjach:  Dziady. Zbliżenia - II 2007 oraz  Balladyna - II 2008, oba w Gorzowskim Teatrze Osterwy. W 2011 'pojawił się' w Teatrze Dramatycznym w Płocku, jako reżyser - "Beauty 3.0" Iwony Kusiak. Nazwano go 'specjalistą od dramaturgii współczesnej'.  
Rozpisałam się o p. Rafale bo szukanie informacji o nim to jak szukanie... trufli. Zero zdjęć, biografii, wywiadów, zwierzeń. Na koniec (umęczona srodze) wydłubałam informację, że wystartował w konkursie o fotel dyrektorski w Norwidzie! (Jeleniogórskim?  tam również nic). Cóż za niebywałe utajnienie i zapętlenie informacji. Poszukiwania udały się jednak o tyle, że mogę zaproponować video ze spektaklu Beaty 3.0., znalezione na stronie TD w Płocku. 


    Piotr Kawęcki, 31 lat, plastyk, Wrocław. Staż potraktował jako doświadczenie. Wcześniej próbował m.in.: Doskonalenia Umysłu, Sesji Oddechowych Rebirthingu czy Medytacji Dynamicznych. Od 1989 zamieszkał w Londynie a studiował w St. Martin's College of Art and Design - fotografię kreatywną. Mieszkał w Hiszpanii. Od 1994 r. w Warszawie. Studiował (m.in.) 'psychologię społeczną' w S.W. Psychologii Społecznej (ul. Chodakowska). Sfotografowany na tle swojego foto-obiektu w I 1998, Mała Galeria w Warszawie
          
     Krzysztof Zuber,  Obecnie Kancelaria Adwokacka Wrocław/ Rynek
Specjalizacja: prawa autorskie. Lubi wyzwania, żeglarstwo i teatr. Niedawno udzielał porad na tematy związane  'z aferą ACTA'.

     Jarosław Siejkowski, 23 lata, Poznań. Odbył wiele staży szlifujących warsztat, początkowo w Ośrodku Teatralnym "Maski". Aktor i producent, od 92. związany z Teatrem Biuro Podróży.

Spektakl "Planeta Lem" w Londynie - Polska Prezydencja w Unii, 2011.
          

    Jarosław Sołtan, 23 lata, student PWST Białystok (wydz. lalkarski). Poprzednio odbył praktykę u Michelle Kokosowski (Paryż). Pragnął budować samoświadomość. Nic nie wskazuje na to, że studia ukończył. Znalazłam natomiast... rasowego konia nazwanego - tożsamo, oraz człowieka urodzonego w tym samym co ja miejscu na ziemi. Znamienne (!?)

Najdziwniejszym, z tych wszystkich informacji, wydaje się fakt, że na zajęciach była, tym razem, przewaga panów (11). Zazwyczaj jest odwrotnie. Widać, niegdysiejsi panowie mniej czasu spędzali (głównie?) na siłowniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz