środa, 4 lipca 2012

BRAVE FESTIVAL 8. edycja

WTAJEMNICZENIA KOBIET - to w tym roku motyw przewodni festiwalu. Program? aż kipi od codziennych zdarzeń.

W dniu inauguracji wieczorem, 2 lipca, powietrze wciąż dyszało stężeniem pary wodnej. Pomimo tego pod budynek IMPARTu przy Odrze dotarły tłumy admiratorów. Wrocławskie Centrum Sztuki nie dysponuje jednak salą, która pomieściłaby wszystkich chętnych. Wciąż czekamy by Festiwal mógł powrócić do Teatru Muzycznego Capitol, który już drugi rok jest w gruntownej przebudowie.

DEBAA, lub DEBA Mayotte, zespół kobiet z Majotty. Na YouTube łatwo je odnaleźć.
Koncert otwierający Festiwal należał do, zarezerwowanej wyłącznie dla kobiet, islamskiej tradycji koranicznej. Tematami śpiewanych przez nie mistycznych poematów są najczęściej: inwokacja do Allaha, uwielbienie dla Proroka, modlitwy świętych mężów oraz przestrogi i przykazania moralne, także miłość.
Zachwycający był ten skodyfikowany, pełen gracji system ruchów, ramion i głów kilkunastu artystek. Podkreśleniom rytmu służyło kilka bębenków używanych przez siedzące, i śpiewające w pierwszym rzędzie Panie.
Zespół pochodzi z Majotty (wyspy pomiędzy Madagaskarem a wybrzeżem Mozambiku). Panie miały do pokonania długą i skomplikowaną drogę nim przybyły do Wrocławia. W podróży były od soboty, na skutek różnych perturbacji komunikacyjnych. Tym bardziej zachwycił fakt, że występując niemal z marszu potrafiły tak zmysłowo oddać śpiewem miłość do Proroka. Byłoby im z pewnością łatwiej gdyby na sali nie panował obezwładniający upał, a nagłośnienie nie było aż tak przesterowane. Jak sądzę, mają dostatecznie mocne głosy by radzić sobie bez mikrofonów. Cóż, akustycy uważają się zazwyczaj za mistrzów, nie ma co z nimi dyskutować. Co im tam, że klimat większości imprez potrafią skutecznie stłamsić zalewając kolejne sale niewspółmierną ilością decybeli.

Wtorek przyniósł ochłodzenie, wraz z nim, południem nadciągnęły gwałtowne ulewy. Niełatwo było przemieszczać się po mieście, w którym kolejne zdarzenia odbywają się w tak wielu miejscach. Brave Films, Brave Focus, Breve People Doc, Breve Contexts - wszystkie one mają siedzibę - w DCF ODRA FILM.
  
To tam zachwycił mnie film Thomasa Wartmanna przybliżający zjawisko hidźra (hijra).
TRZECIA PŁEĆ W INDIACH/ Between the lines - świat biologicznie urodzonych jako mężczyźni lecz mentalnie i kulturowo przynależących do domeny kobiet. Wpływa to na ich pozycję w społeczeństwie, bo powiązano z nimi szereg wierzeń i obrzędów. Kastowe społeczeństwo Indii zepchnęło je/ ich na margines, zajmują się głównie żebractwem i prostytucją. Będąc kastratami (najczęściej) mają, podobno, zdolność przekazywania płodności. Opiekuje się nimi bogini Bahucara Mata. Większość z nich praktykuje hinduizm, choć nie brakuje wśród nich także muzułmanów. 
Przewodniczką ekipy filmowej była fotografka Anita Khemka. To jej udawało się pozyskiwać zaufanie fotografowanych, dzięki niej mogliśmy poznać i jednostkowe i zbiorowe historie pełne trosk i codziennych wyzwań. Niewiarygodne, ile ci ludzie potrafią znieść przeciwności losu. Jakim tedy sposobem zachowują tak wielką pogodę ducha, czy wyłącznie dzięki radości istnienia, w wymarzonym przez nich, 'kobiecym' ciele?

C.d.n...

2 komentarze:

 1. Bardzo malowniczo prezentują się te panie z afrykańskiej wyspy. Żałuję, że nie mogę ich usłyszeć.

  A co do trzeciej płci w Indiach: też zwróciłem na nią uwagę ;) Przy czym, nie zauważyłem aby byli ci ludzie dyskryminowani - zwykle widziałem ich wykonujących jakąś sztukę, która wymagała prawdziwego artyzmu. Nie sprawiali też wrażenia istot nieszczęśliwych.
  Ale jeszcze bardziej spodobali mi się w Tajlandii.

  Pod wpływem tych doświadczeń napisałem nawet kiedyś notkę o androgyne. Można ją przeczytać tutaj:

  http://wizjalokalna.wordpress.com/2010/07/30/pustka-i-zar/#comment-1910

  Pozdrawiam,
  S.

  OdpowiedzUsuń
 2. LA wszystkie Panie które odwiedziły Wrocław w ramach Brave prezentują się malowniczo, ale dopiero słuchanie ich - to wielkie przeżycie.
  Trzecia płeć jednak jest dyskryminowana, w systemie kastowym stoi na najniższej (bodaj) pozycji. Spełnia jednak ważną rolę społeczną - błogosławiąc nowo narodzone dzieci czy nowożeńców. Trochę się ich boją ale i szanują, wierząc w nadprzyrodzoną moc.
  A one same - naprawdę są szczęśliwe. W swojej grupie znajdują wsparcie i akceptację, a to jest nie do przecenienia po tym co przeżyły/przeżyli nim stały się hidźra. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń