czwartek, 18 czerwca 2015

Anna Zubrzycki

oraz jeden z jej projektów, w ramach Fundacji Voices, tym razem poprowadzony wraz z Helen Chadwick (wokalistka, kompozytorka i performerka z Anglii) - WSPÓLNYM GŁOSEM  - zaprezentowano publiczności 12, 13 i 14 czerwca w Sali Wrocławskiego Ośrodka Działań Twórczych "Światowid".


Wybitny badacz i praktyk, wybitna aktorka, bo zapewne jedna ze znamienitszych w świecie, minęła właśnie, z niewątpliwym pożytkiem dla siebie, kolejny życiowy zakręt. Czas ma teraz dla niej inny wymiar. Uwolniona od 'dyrektorowania' decyzjami, które w początkach tej nowej drogi zapadały poza nią, zrządzeniem losu (który nie tak ślepy jak możnaby sądzić) zyskała... zapomnianą swobodę, bo taką o jakiej istnieniu prawie już nie pamiętała. Kieruje sama sobą, i tylko za siebie odpowiada. Przyszedł więc czas na nową, dającą się pokochać a uchylającą się coraz szerzej, bramę i nowe do niej klucze.

Anna, Angielka z urodzenia, Australijka we wczesnej młodości - została wrocławianką. Szczęśliwie nic nie wskazuje na to by i to miało się zmienić.

Swoje prace stażowe opiera, także, na wieloletnich doświadczeniach nabytych w trakcie współpracy z teatrami Gardzienice i Pieśń Kozła, to prawda, lecz ich struktura nazywana przez nią "techniką koordynacji" to efekt jej odrębnych już studiów i badań. Wspólnym Głosem był projektem mającym budzić ciała - rozluźniając mięśnie i stawy uczestników - poprzez proste ćwiczenia fizyczne z elementami rozciągania i jogi. 

Ekspresję ich ciał uwalniano poprzez taniec i zabawę. Niemal nie wiedzieli kiedy ich ciała połączyły się, same ?, z naturalnym, głębokim i stabilnym oddechem. A po tak 'niewyszukanym' treningu praca z dźwiękiem była już niestraszna dla nikogo. Ten sposób pracy okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, bo na sali byli także uczestnicy określani jako niepełnosprawni. Trzeba było widzieć radość i szczęście ich wszystkich; młodziutkich i już (trochę) starszych, doświadczonych w bojach teatralnych i uczestniczących w nich po raz pierwszy. Pycha widzów na ten widok same się uśmiechały. Później zaproszono, wszystkich zgromadzonych, na chwil parę, do wspólnej aktywności. Były to chwile niemąconej niczym harmonii ze światem, kontaktem z błękitną planetą pełną wytchnienia i spokoju.

Anna Zubrzycki jest w trakcie prac nad Monodramem, będzie to Medea odczytana niejako na nowo. Będzie osadzona we współczesności. Powstaje już do niej libretto, tak libretto, bo Aktorce towarzyszył będzie śpiewający "chór grecki". Muzyki do projektu nie będzie tworzyła Yola Wesołowska, jak było pomyślane we wcześniejszych planach (wiem to od Anny). Premiera Medei planowana jest na maj 2016 roku.

O Annie, burzliwych losach jej rodziny, kolejnych etapach pracy, można dowiedzieć się od niej samej. Jeśli wysłucha się 17-minutowego wywiadu radiowego. Przeprowadzał go Grzegorz Chojnowski w listopadzie 2014 roku.  http://www.prw.pl/articles/view/39113/Anna-Zubrzycki-Nowy-rozdzial

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz